UPAMIĘTNIENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
Upamiętnienie poświęcone działaniom bojowym w trakcie II wojny światowej zlokalizowane w środkowej części ul. Szczecińskiej (w pierzei zachodniej).
Jest to obelisk z ciosów granitowych z wmurowana płytą inskrypcyjną – w tym miejscu, w dn. 15-18 marca 1945 r. było stanowisko grupy dowództwa sztabu I Dywizji artylerii przeciwlotniczej.
DOM MIESZKALNY NR 8-10
Dom mieszkalny nr 8-10 – zlokalizowany w zachodniej pierzei
ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy z poddaszem mieszkalnym, 7-osiowy (o symetrycznej kompozycji elewacji)
z frontowa wystawką; nakryty dachami dwuspadowymi. W obiekcie zachował się historyczny wystrój w postaci architektonicznego obramienia okien i historycznej stolarki.
Budynek odznacza się wysokimi walorami kulturowymi.
ZAGRODA NR 12-14 (dom, obora)
Zagroda nr 12-14 – zlokalizowany w środkowej części ulicy, w pierzei zachodniej. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny – posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany; parterowy (ze ścianką kolankową), 9-osiowy (symetryczna kompozycja elewacji), z frontową wystawką. Obiekt odznacza się historycznymi proporcjami, zachowanym detalem architektonicznego wystroju: pilastry, gzymsy, tympanon wystawki.
2. budynek inwentarski (obora) – posadowiony szczytem do drogi, ceglany, parterowy (ze ścianka kolankową). Zachowane historyczne elewacje z ceglanymi lizenami.
Zagroda o wysokich walorach kulturowych, w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK MIESZKALNY i SKLEP NR 18
Dom mieszkalny i sklep nr 18 – zlokalizowany w środkowej części ulicy, w pierzei zachodniej. Jest to obiekt posadowiony kalenicowo na froncie działki siedliskowej. Murowany z cegły ceramicznej, parterowy ze ścianką kolankową, 7-osiowy z frontowa wystawką. Budynek i wystawka pod dachami dwuspadowymi. Mimo dewaloryzującej kolorystyki elewacji zachowały się elementy dawnego wystroju: okienne opaski, gzymsy, pilastry. i.
Obiekt o wysokich walorach kulturowych, w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 25
Budynek mieszkalny nr 25 – zlokalizowany w pierzei wschodniej. Posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Jest to obiekt szerokofrontowy, ryglowo-murowany, otynkowany, 7-osiowy, o syme-trycznej kompozycji elewacji. Parterowy z frontową wystawką; nakryty dachem naczółkowym, wystawka pod dachem 2-spadowym. Zachowały się historyczne opaski okienne, narożne bonie (w tym w wystawce).
Obiekt odznacza się wysokimi walorami kulturowymi.
DOM MIESZKALNY NR 32
Budynek mieszkalny (chałupa) nr 32 – zlokalizowany w środkowej części pierzei zachodniej. Posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Jest to obiekt ryglowo-murowany, otynkowany, parterowy, 5-osiowy, nakryty dachem dwuspadowym. W wyniku modernizacji zmieniono część przepruć okiennych. Obiekt odznacza się walorami kulturowymi.
DOM MIESZKALNY NR 34
Dom mieszkalny nr 34 – zlokalizowany w środkowej części zachodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy ze ścianką kolankową, 6-osiowy (o asymetrycznej kompozycji elewacji); nakryty dachem dwuspadowym. W obiekcie zachował się historyczny wystrój w postaci architektonicznego obramienia okien, gzymsów i płycin.
Budynek odznacza się wysokimi walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
ZAGRODA NR 40 (dom, stodoła, warsztat)
Zagroda nr 40 – zlokalizowany w południowej części w pierzei zachodniej. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny (chałupa)– posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, otynkowany, 7-osuiowy o symetrycznej kompozycji elewacji, parterowy; nakryty dachem naczółkowy.
2. budynek inwentarski (ob. warsztat) – posadowiony szczytem do drogi, ceglany, parterowy (ze ścianka kolankową). Zachowane historyczne elewacje z ceglanymi lizenami.
3. stodoła – w zapleczu siedliska, kalenica do drogi. To obiekt wzniesiony w tradycyjnej technice ryglowej, z odeskowanym poddaszem, nakryty płaskim dachem dwuspadowy; Obiekt dwuklepiskowy, przejezdny.
Zagroda o wysokich walorach kulturowych, w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK INWENTARSKO-MIESZKALNY NR 41
Budynek inwentarski z częścią mieszkalną nr 41 – zlokalizowany
w środkowej części pierzei wschodniej. Posadowiony szczytem do drogi. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy
z dwukondygnacyjną częścią mieszkalną (usytuowana w części frontowej budynku) i odeskowanym poddaszem składowym (w części inwentarskiej). Budynek pod jednym dachem dwuspadowym.
Zachował się oryginalny wystrój elewacji: łukowate nadproża okienne
i drzwiowe, gzymsy ceglane, gzyms międzykondygnacyjny.
Obiekt odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 42-44
Dom mieszkalny nr 42-44 – zlokalizowany w południowej części zachodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy z frontową wystawką, 7-osiowy (o asymetrycznej kompozycji elewacji); nakryty dachem naczółkowym; wystawka pod daszkiem dwuspadowym. W obiekcie zachował się częściowo historyczny wystrój w postaci architektonicznego obramienia okien i stolarki.
Budynek odznacza się wysokimi walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 43
Dom mieszkalny nr 43 – zlokalizowany w środkowej części wschodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy ze ścianką kolankową i frontowa wystawką. Jest to obiekt 7-osiowy (o symetrycznej kompozycji elewacji); nakryty dachami dwuspadowymi. W obiekcie zachował się historyczny wystrój w postaci archite-ktonicznego obramienia okien i gzymsów.
Budynek odznacza się wysokimi walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 47
Dom mieszkalny nr 43 – zlokalizowany w środkowej części wschodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy ze ścianką kolankową i frontowa wystawką. Jest to obiekt 9-osiowy (o symetrycznej kompozycji elewacji); nakryty dachami dwuspadowymi. W obiekcie mimo modernizacji, częściowo zachował się historyczny wystrój w postaci gzymsów nadokiennych.
Budynek odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 48
Dom mieszkalny nr 48 – zlokalizowany w południowej części zachodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany (po modernizacja). Parterowy ze ścianką kolankową, 4-osiowy. W obiekcie mimo modernizacji, częściowo zachował się historyczny wystrój
w postaci opasek okiennych, gzymsu międzykondygnacyjnego.
Budynek odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 59
Dom mieszkalny nr 43 – zlokalizowany w środkowej części wschodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy ze ścianką kolankową i frontowym ryzalitem. Jest to obiekt 6-osiowy (o symetrycznej kompozycji elewacji); nakryty dachami dwuspadowymi. W obiekcie zachował się pozostałości historyczny wystrój w postaci opasek okiennych.
Budynek odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 69-71
Dom mieszkalny nr 69-71 – zlokalizowany w południowej części wschodniej pierzei ul. Szczecińskiej. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany (po modernizacji). Parterowy ze ścianką kolankową, obecnie 6-osiowy (asymetryczna kompozycja elewacji). W obiekcie mimo modernizacji, częściowo zachował się historyczny wystrój w postaci opasek okiennych.
Budynek odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 72
Dom mieszkalny nr 72 – zlokalizowany na południe od zwartej zabudowy wsi. Obiekt posadowiony kalenicowo na froncie siedliska; murowany z cegły ceramicznej, otynkowany (po modernizacji). Parterowy ze ścianką kolankową, obecnie 7-osiowy (symetryczna kompozycja elewacji). W obiekcie mimo modernizacji, częściowo zachował się historyczny wystrój w postaci architektonicznych opasek okiennych.
Budynek odznacza się walorami kulturowymi; w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK GOSPODARCZY NR 11
Budynek gospodarczy nr 11 – zlokalizowany z dala od zwartej zabudowy wsi, posadowiony na froncie siedliska. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany, 2-kondygnacyjny; nakryty dachem 2-spadowym. W obiekcie zachował się oryginalny wystrój elewacji: łukowo przesklepione nadproża, gzyms miedzy kondygnacyjny.
Obiekt odznacza się walorami kulturowymi.
DOM MIESZKALNY NR 2
Dom mieszkalny nr 2 – zlokalizowany na południowym krańcu wsi, posadowiony frontem do ulicy. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy ze ścianką kolankową, 7-osiowy. Mimo modernizacji w budynku zachowano elementy historycznego wystroju w postaci opasek okiennych, gzymsów nadokiennych
i gzymsu cokołowego. Budynek nakryty dachem dwuspadowym. Obiekt odznacza się walorami kulturowymi.
CMENTARZ POEWANGELICKI
Dawny cmentarz wiejski powstał ok. połowy XIX w. w południowej części wsi, po zachodniej stronie drogi.
Działka niewielka (ok. 0,4 ha) w kształcie prostokąta. Obecnie nieczynny (po 1945 r.); dominuje drzewostan liściasty: lipy, klony. Pozostał fragment alei lipowej. Brak dawnych nagrobków.
Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej jako miejsce historycznych pochówków.
PARK DWORSKI
Dawny park dworski zlokalizowany przy zagrodzie czworobocznej (ul. Szczecińska), powstał prawdopodobnie w końcu XIX w.
Do chwili obecnej zachowały się szpalery dębowo-lipowe, cały teren zakrzewiony, nieczytelne alejki. Park objęty strefa „K” ochrony konserwatorskiej.