Gmina Kołobrzeg położona jest wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku. Jej nadmorski pas długości 13 km, ciągnie się od zachodnich krańców miasta Kołobrzeg do miejscowości Dźwirzyno.
Od południa obszar gminy zamykają tereny rolnicze na linii miejscowości Bogucino- Błotnica- Drzonowo- Sarbia, leżące od kilku do kilkunastu kilometrów od pasa nadmorskiego.
Teren urozmaicony jest niewielkimi wzniesieniami, porośnięty lasami, wśród których malowniczo przepływa rzeka Parsęta i mniejsze rzeczki Błotnica i Dębosznica.
Te ostatnie wpadają do największego w tym rejonie jeziora- Resko- Przymorskie- położonego w Dźwirzynie. Obszar gminy liczy 145 km2 . W 27 miejscowościach zamieszkuje ok. 8100 osób. Teren ten jest szczególnie atrakcyjny pod względem turystycznym.
Każdy znajdzie tu miejsce do wypoczynku. Możliwość taką stwarza istnienie dwóch odmiennych enklaw turystyczno- krajobrazowych: pasa nadmorskiego i śródlądzia.
Głównymi miejscowościami turystycznymi są Dźwirzyno i Grzybowo, leżące w pasie nadmorskim, posiadające jedne z najpiękniejszych plaż o drobnym, czystym piasku i czystej wodzie.
Na terenie gminy rozwija się hotelarstwo, przetwórstwo rybne, handel i gastronomia.
Gmina oferuje inwestorom dogodne warunki do inwestowania na jej terenie, głównie pod budownictwo mieszkalne - letniskowe i turystyczne.
Rozwoju gminy władze upatrują w rozszerzaniu usług turystycznych, dlatego też gmina prowadzi szeroki zakres inwestycji w tym kierunku.
Już dziś na turystów oczekuje dobrze rozwinięta baza hotelowo- noclegowa: hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, zajazdy, kwatery prywatne, campingi, pola namiotowe, a także gospodarstwa agroturystyczne we wsi Korzystno, Karcino, Niekanin i Bogucino.
Turyści oprócz tradycyjnych kąpieli morskich i słonecznych, mogą korzystać z: ośrodków jazdy konnej w Dźwirzynie, Korzystnie, Zieleniewie, Budzistowie, pływalni, ścieżki zdrowia, wypożyczalni sprzętu pływającego w Dźwirzynie, mini zoo w Zieleniewie, szlaków pieszych, wypożyczalni rowerów, boisk do gier zespołowych.
Akwen jeziora Resko jest wspaniałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a przede wszystkim rajem dla miłośników windsurfingu.
Nad jeziorem jak i nad rzeką Parsętą znajduje się wiele cichych zakątków z dziką roślinnością, szuwarami, stwarzającymi doskonałe warunki do wędkowania.
Parsęta to także znany szlak kajakowy.
W celu zachowania naturalnego środowiska duża część gminy objęta jest strefą ochrony uzdrowiskowej. Obowiązuje tu zakaz lokowania uciążliwego przemysłu, co pozwala realizować w tym turystyczno- rolniczym regionie dewizę: "czysta gleba, czysta woda, czyste powietrze"
Dodatkowym atutem piękna krajobrazu i unikalnego klimatu są liczne zabytki, które zachowały się z bogatej historii tego obszaru: Kościół Św. Jana z 1222 roku w Budzistowie, Kościół Św. Jana Chrzciciela z początków XIII w., liczne ewangelickie cmentarze z XVIII w. czy też zabytkowa zabudowa mieszkalna. Dogodny dojazd drogami o dobrej nawierzchni i krzyżujące się tu trasy krajowe i wojewódzkie, pozwalają na szybkie dotarcie do miast Pomorza i Polski.
W pobliżu
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt