DWÓR
Dwór w Drzonowie posiada – przypuszczalnie – metrykę XVIII-wieczną, przebudowany w XIX w. Obecnie prowadzone są prace remontowe. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy,
11-osiowy z frontowa wystawką i gankiem. Dwór przykryty wysokim dachem naczółkowym; wystawka pod osobnym daszkiem dwu-spadowym. W obiekcie zachowany skromny detal architektoniczny w postaci opasek okiennych i ceramicznych (glazurowanych) parapetów podokiennych. Dwór w Drzonowie stanowi cenny przykład zachowanej, historycznej rezydencji ziemiańskiej. Proponowany do wpisania do rejestru zabytków, objęty strefa „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 15
Dom mieszkalny nr 15 zlokalizowany w pierzei zachodniej; posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie siedliska. Jest to obiekt parterowy, obecnie 3-osiowy, murowany, podwyższony o ryglową i odeskowaną ściankę kolankową. Budynek nakryty stosunkowo płaskim dachem dwuspadowym. Mimo modernizacji elewacji i dostawienia ganku, zachował walory kulturowe.
DOM MIESZKALNY NR 19
Dom mieszkalny nr 19 posadowiony w głębi siedliska kalenicowo do lokalnej drogi. Pierwotnie obiekt został wzniesiony w technice ryglowej, obecnie częściowo przemurowany, parterowy, 5-osiowy o symetrycznej kompozycji elewacji frontowej. Nakryty wysokim dachem dwu-spadowym. Stanowi cenny przykład historycznej zabudowy chłopskiej z zachowana bryłą i forma dachu.
BUDYNEK MIESZKALNO-INWENTARSKI NR 22
Budynek mieszkalno-inwentarski nr 22 posadowiony został szczytem do drogi wiejskiej wygradzając zachodni bok działki siedliskowej (z częścią mieszkalna w głębi). Jest to obiekt parterowy, murowany z cegły ceramicznej (wtórnie pomalowany), z zachowanym skromnym detalem ceglanym, nakryty dachem dwuspadowym. Budynek stanowi wartościowy przykład obiektu wielofunkcyjnego.
STODOŁA NR 23
Stodoła nr 23 stanowi cenny przykład reliktowej zabudowy szachulcowej. Jest to niewielki obiekt jednoklepiskowy, posadowiony szczytem do głównej drogi wiejskiej. Jego skala i lokalizacja świadczy, że stodoła wchodziła w skład niewielkiej zagrody co najwyżej średniorolnej. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym; zachowane dwuskrzydłowe, deskowe wrota.
DOM MIESZKALNY NR 25
Dom mieszkalny nr 25 posadowiony w głębi siedliska kalenicowo do lokalnej drogi, w obrębie historycznej zagrody średniorolnej. Obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy (podwyższony o ściankę kolankową), 6-osiowy o asymetrycznej kompozycji elewacji; z dwuo-siową wystawką . Nakryty dachem dwuspadowym; wystawka pod osobnym dachem 2-spadowym. Dom zachował stosunkowo bogaty detal architektoniczny w postaci opasek okiennych, drzwiowych, gzymsów międzykondygnacyjnych, tympanonów nadokiennych. Należy dążyć do zachowania w/w detalu.
BUDYNEK MIESZKALNO-GOSPODARCZY NR 27
Budynek mieszkalno-gospodarczy nr 27 posadowiony kalenicowo do drogi wiejskiej, na froncie siedliska. Jest to obiekt parterowy, 4-osiowy, z trzyszczytowym przejazdem bramnym. Pierwotnie wzniesiony w technice szachulcowej, obecnie częściowo przemurowany, nakryty dachem dwuspadowym. Budynek stanowi wartościowy przykład obiektu wielofunkcyjnego z przejazdem bramnym.
DOM MIESZKALNY NR 29
Dom mieszkalny nr 29 posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie działki siedliskowej Pierwotnie był to całościowy obiekt ryglowy, obecnie częściowo przemurowany. Jest to budynek parterowy, podwyższony o ściankę kolankową, 5-osiowy o symetrycznej kompozycji elewacji, z zachowanym skromnym detalem w postaci opasek okiennych i drzwiowych, z historyczna stolarką. Budynek nakryty stosunkowo płaskim dachem dwuspadowym, stanowi cenny przykład historycznej zabudowy wsi.
DOM MIESZKALNY NR 30
Dom mieszkalny nr 30 posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie działki siedliskowej. Jest to budynek parterowy, 5-osiowy o sym-etrycznej kompozycji elewacji, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, nakryty dachem dwuspadowym. Zachowany został (mimo wymiany stolarki) skromny detal trzyotworowy.
DOM MIESZKALNY NR 31
Dom mieszkalny nr 31 posadowiony kalenicowo do drogi, za zagrodą nr 32 (druga linia zabudowy). Pierwotnie był to całościowy obiekt szachulcowy, obecnie częściowo przemurowany. Jest to budynek parterowy, 6-osiowy o asymetrycznej kompozycji elewacji, z zachowanym skromnym detalem w postaci opasek okiennych i drzwiowych, z częściowo zachowaną historyczna stolarką. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym, stanowi cenny przykład historycznej zabudowy wsi, wymaga pilnego remontu (naruszona stabilność drewnianego szkieletu).
DOM MIESZKALNY NR 32
Dom mieszkalny nr 32 posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie działki siedliskowej. Jest to budynek parterowy, 6-osiowy, pierwotnie z asymetrycznym wejściem; obecnie o przekomponowanej elewacji frontowej. Dom nakryty dachem 2-spadowym z facjatą (mansardą), Mimo remontów zachował się skromny detal w postaci cementowych opasem okiennych.
DOM MIESZKALNY NR 33
Dom mieszkalny nr 33 posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi przestronnej działki siedliskowej Pierwotnie był to całościowy obiekt szachulcowy, obecnie częściowo przemurowany. Jest to budynek parterowy, 6-osiowy o asymetrycznej kompozycji elewacji, z zacho-wanym skromnym detalem w postaci opasek okiennych i drzwiowych, z historyczną stolarką. Budynek nakryty wysokim dachem naczółkowym. Stanowi cenny przykład historycznej zabudowy wsi.
DOM MIESZKALNY NR 47
Dom mieszkalny nr 47 posadowiony szczytem do drogi wiejskiej, stanowi jedyny historyczny element dawnej zagrody. Pierwotnie był to całościowy obiekt szachulcowy, obecnie częściowo przemurowany (obmurowana ściana frontowa). Jest to budynek parterowy, 7-osiowy
o asymetrycznej kompozycji elewacji, z zachowanym skromnym detalem w postaci opasek okiennych i drzwiowych, z historyczną (XX-wieczną) stolarką. Poza elewacja frontową konstrukcja szkieletowa odsłonięta (2 poziomy rygli), pola międzyryglowe bielone. Dom nakryty wysoki dachem dwuspadowym. Jest to niezwykle cenny przykład reliktowej już zabudowy chłopskiej, o wysokich walorach kulturowych i zabytkowych.
TRAFO (GOŁEBNIK z MAGAZYNEM) w zespole folwarcznym
Niewielki budynek mieszczący pierwotnie trafostację – po 1945 r. gołębnik i magazyn zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworu (na wschód od niego), Korpus główny ma formę wieży, zwieńczonej dachem dwuspadowym. Zarówno ten obiekt jak i flankujące go z dwóch stron garaże i magazyny, wzniesione zostały z cegły ceramicznej i otynkowane. Obecnie po remoncie: elewacje białkowane, stolarka malowana na zielono. Budynek waloryzuje założenie folwarczne.
BUDYNKI INWENT.- MAGAZYNOWE w zespole folwarcznym
Dwa obiekty wielko kubaturowe, wygradzające północny bok dziedzińca folwarcznego, zostały wzniesione z cegły ceramicznej, obecnie pobielone. Obiekty z obszernymi poddaszami składowymi, nakryte dachami dwuspadowymi. Stanowią cenny przykład historycznej zabudowy pofolwarcznej na terenie gminy.
STODOŁA w zespole folwarcznym
Stodoła w zespole folwarcznym w Drzonowie to obiekt wielko kubaturowy, wzniesiony z cegły ceramicznej na pocz. XX w.; obecnie elewacje pobielone. Jest to obiekt 3-klepiskowy, nakryty wysokim dachem 2-spadowym, w elewacjach zachowane szczelinowe otwory wentylacyjne.
OWCZARNIA i STODOŁA w zespole folwarcznym
Owczarnia i stodoła to obiekty wielkokubaturowe, murowane z cegły ceramicznej, nietynkowane, nakryte stosunkowo płaskimi dachami dwuspadowymi. Wjazdy umieszczone w szczytach budynków. Budynki waloryzują założenie folwarczne w Drzonowie, stanowiąc jego cenny komponent.
TRAFOSTACJA
Niewielki budynek trafostacji zlokalizowany w centrum wsi, to typowy tego typu obiekt wzniesiony w l. 20 XX w. Murowany z cegły ceramicznej o prostopadłościennej (wiezowej) bryle, nakryty daszkiem namiotowym. Elewacje tynkowane z ceglanymi lizenami.
PARK DWORSKI
Park stanowi naturalną otulinę historycznego założenia folwarczno-rezydencyjnego (pow. ok. 3,5 ha), założony przypuszczalnie w 2 poł. XIX w. Rozciąga się na zachód od zabudowań dziedzińca folwarcznego. Nosi cechy kompozycji krajobrazowo-romantycznej; przeważa drzewostan liściasty (jesiony). Obecnie wprowadzane są nasadzenia w parterze (rododendrony, azalie); powstało oczko wodne w centralnym punkcie. Park podlega prawnej ochronie; objęty strefą „K”.