SZKOŁA (OB. DOM MIESZKALNY)
Niewielki budynek dawnej szkoły, wzniesiony z cegły ceramicznej (obecnie częściowo otynkowany), 5-osiowy, w typie chałupy wiejskiej. Nakryty wysokim dachem 2-spadowym. Stanowi przykład obiektu szkolnego, charakterystycznego dla regionu z kon. XIX w.
DOM MIESZKALNY NR 1
Niewielki budynek mieszkalny, 4-osiowy, posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, nakryty proporcjonalnym dachem naczółkowym. Jest to budynek parterowy
z poddaszem mieszkalnym, odznacza się zachowaną kompozycją elewacji, bryłą i formą dachu.
DOM MIESZKALNY z częścią magazynową nr 2
Budynek mieszkalny z częścią magazynową, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany składa się w praktyce z dwóch obiektów, które z uwagi na szczupłość działki siedliskowej zostały połączone. Magazyn (warsztat) został wzniesiony w 1884 r., budynek mieszkalny w l. 10-tych XX w. Dom posadowiono na froncie siedliska, kalenicowo do drogi, jest to obiekt 5-osiowy, parterowy (ze ścianką kolankową); budynek nakryty stosunkowo płaskim dachem dwuspadowym. Detal architektoniczny w formie gzymsu międzykondygnacyjnego.
Budynek magazynowy o dużej kubaturze, ceglany, tynkowany, otwory okienne przesklepione łukiem odcinkowym, zachowane przeszklenie w metalowych ramiakach. Budynek nakryty dachem dwuspadowym.
BUDYNEK GOSPODARCZY NR 2
Budynek gospodarczy murowano-ryglowy, wzniesiony w k. XIX w., dwubryłowy, wielofunkcyjny. Część stodolna posadowiona kalenicowo na froncie siedliska, murowana z cegły ceramicznej, z odeskowana częścią poddasza, nakryta płaskim dachem 2-spadowym. Budynek inwentarski murowano-ryglowy, posadowiony szczytem do drogi (skomunikowany z stodołą). W części ryglowej poddasze składowe odeskowane; w części inwentarskiej odsłonięty wątek ceglany. Budynek nakryty dachem dwuspadowym.
OBORA NR 3
Wielkokubaturowy budynek inwentarski (obora), zbudowany z cegły ceramicznej, posadowiony szczytem do głównej drogi wiejskiej, wyznacza wschodni bok podwórza gospodarczego. Nad częścią inwentarską poddasze składowe dostępne z zewnątrz. Nadproża drzwi
i wrót umieszczonych w ścianach długich przesklepione łukiem odcinkowym
DOM MIESZKALNY NR 5
Budynek mieszkalny (d. nr 4), posadowiony kalenicowo na froncie działki siedliskowej. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, 5-osiowy (symetryczna kompozycja elewacji), z centralna wystawką i wtórnym balkonem. Budynek parterowy ze ścianką kolankową, poddaszem mieszkalnym; nakryty dachem dwuspadowym, wystawka nakryta odrębnym daszkiem dwuspadowym. W obiekcie zachowany historyczny detal w postaci opasek i gzymsów okiennych. Obiekt o wysokich walorach kulturowych.
DOM MIESZKALNY NR 8
Budynek mieszkalny stanowi integralny element wielobudynkowej zagrody pełnorolnej (w formie podkowy, z otwarciem od południa w kierunku głównej drogi wiejskiej). Jest to duża chałupa bauerska, szerokofrontowa, 7-osiowa, posadowiona w głębi działki siedliskowej, kalenicowo do drogi. Budynek wzniesiony z cegły ceramicznej, otynkowany, nakryty wysokim dachem naczółkowym. Brak historycznej stolarki, elewacje frontową dewaloryzuje wtórny ganek.
ZAGRODA NR 8 (bud. stodolno-inwentarski)
Zabudowa gospodarcza z zagrodzie nr 8; pełnorolnej (w formie podkowy, z otwarciem od południa w kierunku głównej drogi wiejskiej).
1. Budynek stodolno-inwentarski, murowany z cegły ceramicznej, część stodolna z 1926 r. z ozdobnymi lizenami (jednoklepiskowa); część inwentarska z k. XIX w. Obiekty posadowione szczytem do drogi wiejskiej, wygradzają zachodni bok podwórza gospodarczego.
2. Budynek gospodarczy, być może warsztat lub letnia kuchnia, usytuowany w głębi siedliska, równolegle do budynku mieszkalnego. Murowany z cegły ceramicznej, nakryty dachem dwuspadowym.
DOM MIESZKALNY NR 9
Budynek mieszkalny stanowi integralny element wielobudynkowej zagrody pełnorolnej (w formie podkowy, z otwarciem od południa w kierunku głównej drogi wiejskiej). Jest to duża chałupa bauerska, szerokofrontowa, 9-osiowa, posadowiona w głębi działki siedliskowej, kalenicowo do drogi. Budynek ryglowo-murowany, otynkowany, nakryty wysokim dachem dwuspadowym, jednokondygnacyjny, podwyższony o ściankę kolankową (z poddaszem mieszkalnym). Symetrycznie umieszczona dwuosiowa wystawka, nakryta odrębnym dachem dwuspadowym. Częściowo wymieniona stolarka w elewacji frontowej.
STODOŁA NR 9
Stodoła w zagrodzie nr 9 jest obiektem wielkokubaturowym, murowanym z cegły ceramicznej, dwuklepiskowym. Budynek posadowiony szczytem do głównej drogi wiejskiej, wyznacza wschodni bok podwórza gospodarczego. Elewacje otynkowane z ceglanymi lizenami i gzymsem podokapowym Obiekt nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Do ściany szczytowej przylega ceglane ogrodzenie zagrody.
BUDYNEK INWENTARSKO-MIESZKALNY NR 10
Budynek inwentarski został wzniesiony w 4 ćw. XIX w. z cegły ceramicznej, dopiero w l. 20 XX w. w części szczytowej (południowej) wygospodarowano część mieszkalną: trzyosiową z poddaszem mieszkalnym. Otwory okienne i drzwiowy z ozdobnymi opaskami
i gzymsami. Część inwentarska z poddaszem składowym, elewacja zaakcentowana tynkowanym gzymsem międzykondygnacyjnym.
Obiekt w całości nakryty wysokim dachem dwuspadowym, odznacza się wysokimi walorami kulturowymi
W zagrodzie zachowało się oryginalne ceglane ogrodzenie z filarami bramnymi.
BUDYNEK INWENTARSKO-MIESZKALNY NR 11
Budynek inwentarski został wzniesiony w 4 ćw. XIX w. z cegły ceramicznej, dopiero w l. 20 XX w. w części szczytowej (południowej) wygospodarowano część mieszkalną: trzyosiową z poddaszem mieszkalnym, na pocz. XXI w. dobudowano ganek (dewaloryzując elewacje szczytową) i otynkowano część ściany szczytowej.
Cały obiekt zachował ozdobny detal w postaci pilastych gzymsów międzykondygnacyjnych i podokapowych. Ściany długie zaakcen-towane ceglanymi lizenami. Nadproża okienne i drzwiowe w części inwentarskiej przesklepione łukiem odcinkowym. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym.
Do ściany szczytowej przylega ceglany mur ogrodzeniowy, wydzielający podwórze
DOM MIESZKALNY NR 12
Dom mieszkalny w zagrodzie nr 12, murowany z cegły ceramicznej, wzniesiony w 4 ćwierci XIX w., rozbudowany w 1930 r. Posadowiony kalenicowo do drogi w głębi siedliska. Jest to obiekt parterowy, podwyższony o ściankę kolankową, z symetrycznie umieszczonym ryzalitem frontowym, zwieńczonym dwuosiowa wystawką. Dom nakryty wysokim dachem naczółkowym, wystawka pod osobnym dachem dwuspadowym.
Mimo chaotycznej „modernizacji” elewacji frontowej budynek zachował walory kulturowe.
STODOŁA NR 12
Stodoła w zagrodzie nr 12 jest obiektem wielkokubaturowym, murowanym z cegły ceramicznej, czteroklepiskowym. Budynek posadowiony szczytem do głównej drogi wiejskiej, wyznacza wschodni bok podwórza gospodarczego. Elewacje otynkowane z ceglanymi lizenami i gzymsem podokapowym Obiekt nakryty wysokim dachem dwuspadowym.
DOM MIESZKALNY NR 14-15
Budynek mieszkalny został wzniesiony na przełomie XIX i XX w. z cegły ceramicznej, w l. 30 XX w. Dom posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie siedliska, parterowy, podwyższony o ściankę kolankową
z frontowym symetrycznie umieszczonym pseudoryzalitem i wystawką o trójkątnym szczycie. Budynek nakryty dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym dachem dwuspadowym. W elewacji frontowej zachowany skromny detal wystroju architektonicznego w postaci gzymsu międzykondygnacyjnego, opasek okiennych.
DOM MIESZKALNY NR 20
Okazały dom mieszkalny został wzniesiony w l. 10 XX w., z cegły ceramicznej Dom posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie siedliska. Jest to obiekt parterowy, z symetrycznie rozplanowanym frontowym czterobocznym, dwukondygnacyjnym ryzalitem . Nakryty wysokim dachem naczółkowym, ryzalit pod odrębnym dachem
4-połaciowym. W budynku zachowała się częściowo historyczna stolarka okienna i detal architektoniczny w postaci opasek okiennych
i gzymsu podokapowego.
ZAGRODA NR 20 (OBORA i STODOŁA)
Zabudowa gospodarcza zagrody chłopskiej:
1. Budynek inwentarski (obora) został wzniesiony ok. 1925 r., murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany. Jest to budynek wielko-kubaturowy, posadowiony szczytem do drogi, wygradzający jeden
z boków podwórza gospodarczego. Zachowany historyczny wystrój elewacji: w szczytach ceglane lizeny, podwójny gzyms między-kondygnacyjny i gzyms podokapowy. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym.
2. Stodoła – dwuklepiskowa, murowana z cegły silikatowej, z lizenami
z cegły ceramicznej, nakryta dachem 2-spadowym.
DOM MIESZKALNY NR 24
Budynek mieszkalny został wzniesiony w 4 ćw. XIX w., murowany z cegły ceramicznej; w 1929 r. rozbudowany. Dom (7-osiowy) posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska, parterowy, podwyższony o ściankę kolankową z frontową symetrycznie umieszczoną wystawką o ozdobnie opracowanym szczycie. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym dachem dwuspadowym.
W elewacji frontowej zachowany skromny detal w postaci opasek okiennych i drzwiowych. W wystawce pseudokartusz.
BUDYNEK INWENTARSKI NR 24
Wielofunkcyjny budynek inwentarsko-składowy został wzniesiony
z cegły ceramicznej na pocz. XX w. Jest to obiekt wielko kubaturowy, posadowiony szczytem do drogi, wygradza jeden z boków podwórza, nakryty dachem pulpitowym. Odznacza się surowym opracowaniem elewacji (bez detalu) o odkrytym wątku ceglanym. Od strony drogi przylega ceglana wozownia, nakryta osobnym dachem pulpitowym. Zabudowania zagrody nr 24 dodatkowo waloryzuje częściowo zachowane ceglane ogrodzenie z ozdobnymi filarami bramnymi.
BUDYNEK INWENTARSKI NR 25
Wielofunkcyjny budynek inwentarsko-składowy został wzniesiony
z cegły ceramicznej na pocz. XX w. Jest to obiekt wielkokubaturowy, posadowiony szczytem do drogi, wygradza jeden z boków podwórza, nakryty dachem dwuspadowym. Odznacza się surowym opracowaniem elewacji o odkrytym wątku ceglanym, w szczytach ceglane lizeny oraz gzyms międzykondygnacyjny. Zabudowania zagrody nr 25 dodatkowo waloryzuje częściowo zachowane ceglane ogrodzenie.
ŚWIETLICA - DOM MIESZKALNY NR 30
Historyczna świetlica wiejska – ob. dom mieszkalny nr 30, został wzniesiony na pocz. XX w., z cegły ceramicznej. Jest to obecnie obiekt 7-osiowy o przekomponowanej elewacji frontowej, otynkowany z częściowo zachowanym detalem w postaci ozdobnych lizen i opasek okiennych. Charakteryzuje się stosunkowo rozbudowaną bryłą z 2-kondygnacyjnym ryzalitem frontowym z wystawką. Jest to budynek parterowy nakryty dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym, stosunkowo płaskim dachem 2-spadowym.
MŁYN OB. DOM MIESZKALNY NR 35
Historyczny budynek młyna wodnego – obecnie dom mieszkalny nr 35, zlokalizowany jest bezpośrednio przy głównej drodze wiejskiej, na froncie działki siedliskowej. Jest to obiekt o dużej skali, murowany
z cegły ceramicznej, otynkowany, obecnie 6-osiowy, parterowy, nakryty wysokim dachem naczółkowym. Mimo dewaloryzującej „modernizacji” elewacji, czytelne pozostały jeszcze fragmenty pierwotnego detalu: boniowania naroży, łukowe przesklepienie otworów okiennych
w jednym ze szczytów.
Obiekt – z uwagi na pierwotną funkcję i historyczna rolę w krajobrazie wsi – odznacza się walorami kulturowymi.
DOM MIESZKALNY NR 37
Dom mieszkalny w zagrodzie nr 37, pierwotnie wzniesiony w technice ryglowej, obecnie ryglowo-murowany; posadowiony w głębi działki siedliskowej, kalenica do drogi. Jest to budynek parterowy, 5-osiowy,
o symetrycznej kompozycji elewacji, nakryty dachem naczółkowym.
W elewacji frontowej zachowane skromne – cementowe – opaski okienne i drzwiowa.
CMENTARZ POEWANGELICKI
Cmentarz poewangelicki (ob. nieczynny) założony najprawdopodobniej
w połowie XIX w. w znacznej odległości na płd.-wschód od zwartej zabudowy wsi. Działka regularna, trapezoidalna (pow. 0,28 ha). Pierwotna kompozycja słabo czytelna, zachowany starodrzew (dęby, lipy, świerki), elementy historycznych nagrobków, ogrodzenie.